Trafikte Empati Hareketi Başladı

MKSF Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonunun hazırlık aşamasından itibaren tam destek verdiği, Aytemiz önderliğinde hazırlanan "Motorcu Dostu Trafik" sosyal sorumluluk projesinin lansmanı İstanbul'da Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke'nin sunumuyla yapıldı.

"Trafikte empati hareketi" sloganı ile hayata geçen Motorcu Dostu Trafik projesinde ; toplumsal farkındalık, trafikte emniyet, sürücü ve gezici trafik eğitimleri gibi camiamız için faydalı birçok çalışmayı kapsayan projenin tanıtım toplantısına MKSF Başkanı Özgür Candar katıldı.

Motosiklet sürücülerinin, güvenlik donanımları kullanım bilincinin yükseltilmesi ve yaygınlaştırılmasının da diğer önemli hedeflerinden biri olduğunu vurgulayan Ahmet Eke, “Motosikletlerin trafikte hem saygı gören hem de saygı gösteren trafik paydaşı olmasını amaçlıyoruz” dedi.

Ahmet Eke proje kapsamında yapılacakları şu şekilde sıraladı:

“Motorcu Dostu Trafik Projesi kapsamında; trafik güvenliği konusunda yapılan tüm etkinliklerde, trafiğin vazgeçilmez ve önemli bir parçası olan motosiklet sürücülerinin de, doğru ve etkin bir şekilde temsil edilmesi için çaba sarf edilecek. Kamu ve özel otoriteler tarafından yolların, caddelerin, sokakların, otoparkların “motorcu dostu” bakış açısıyla yeniden gözden geçirilmesi için kamuoyu baskısı yaratılmaya çalışılacak. Türkiye’de 600’e yaklaşan ve her gün ortalama 200 bin kişinin ziyaret ettiği Aytemiz istasyonları, konuyu sürekli gündemde tutacak şekilde görsel malzemelerle donatılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı denetimlerde, güvenlik donanımları konusunda daha hassas olması sağlanmaya çalışılacak. Belediyeler tarafından tahsis edilecek olası tüm açık hava reklam alanlarında proje hatırlatılacak. Proje kapsamında sabit bir eğitim alanı, sertifikalı bir eğitim için, öncelikli olarak kurumsal filolar ve bireysel kullanıcıların kullanımına sunulacak. En az bir adet kamu spotunun devreye girmesi sağlanacak.

Güvenlik donanımlarının üzerindeki vergilerin azaltılması konusunda çaba sarf edilecek. Haziran ayından itibaren 6 ay boyunca, kadın akademisyen ve gezgin Asil Özbay ile toplamda 24 ilde gezici eğitim programı başlatılacak. Bu eğitimlerin öncesinde yerel ve ulusal medya kullanımları ile eğitim yer ve saatleri duyurulacak.

Özellikle şehirlerarası trafiğin çok yoğunlaştığı bayram öncesi dönemlerde, Aytemiz istasyonlarında ve otoyol gişelerinde projeye dikkat çekilerek, trafikteki can kayıplarımızı ve yaralanmaları önlemek amacıyla, motosikletlere reflektörlü bir aparat ve diğer araçlara yine reflektörlü proje logolu dikkat çekici stickerler dağıtılacak.

Proje için devreye alınan motorcudostutrafik.com.tr web sitesi ve sosyal medya iletişim araçları kullanılarak, proje kapsamında belirlenen hedefler, konuyla ilgili istatistikler, iş ortak ve destekçilerinin gerçekleştirdiği aktiviteler, sabit ve gezici eğitimler hakkında bilgi verilecek.”

www.motorcudostutrafik.com.tr web adresinden de tüm detayları bulabileceğiniz projeye tüm camianın desteğini bekliyor ve aktif olarak katılmaya davet ediyoruz.
#motorcudostutrafik #motorcudostuistasyon #motosiklet #motorcudostu #trafik #kasktak #kasklılarıtak